Грузія напередодні

У ці дні Грузія переживає подвійний “фазовий” перехід – зміну способу державного правління з президентського на парламентський та вступ на посаду новообраного президента Гіоргія Маргвелашвілі.
17-го листопада нинішній президент Міхаіл Саакашвілі йде з посади. Майже дев’ять років, протягом яких він очолював Грузію, позначилися для країни наддинамічними суспільними змінами – радикальною економічною реформою реформою державного управління і поліції, реформуванням армії.
Одним з найдраматичніших епізодів періоду правління М. Саакашвілі в історичній пам’яті назавжди залишиться напад на Грузію ядерної Росії, що стався у серпні 2008-го року. Агресію, до речі, фактично було розпочато з території України. 5-го листопада того ж року на прес-конференції у Ризі М. Саакашвілі заявив, що за шість днів до перших гарматних пострілів у Південній Осетії, кораблі Чорноморського флоту Росії при повному озброєнні вийшли з Севастополя до узбережжя Грузії. Цей демарш було здійснено всупереч українсько-російським угодам про порядок перебування ЧФ на території нашої країни.
Водночас, у тій війні значною була дієва підтримка України, яка допомогла грузинським збройним силам зупинити російського агресора у повітрі. Одним з останніх актів на посаді президента Міхаіл Саакашвілі вчора нагородив за цю допомогу колишнього керівника “Укрспецекспорту” Сергія Бондарчука орденом Вахтанга Горгасала першого ступеня.

Міхаіл Саакашвілі та Сергій Бондарчук під час нагородження. Фото С. Розова.
Сьогодні у Грузії повсюдно помітні результати роботи команди М. Саакашвілі. Вулиці Тбілісі освітлені ліпше за київські, дороги так само кращі. Умови для ведення бізнесу одні з найсприятливіших у світі. Державний апарат та поліція у буквальному розумінні цього слова прозорі для громадян та іноземців – працюють у прозорих приміщеннях та за електронними протоколами, які унеможливлюють тяганину. Мінімізовано бюрократичні процедури та систему оподаткування.
З шокуючих вражень від короткої поїздки до Тбілісі, яка завершилася сьогодні: у міських маршрутках там електронні проїзні квитки, які застосовуються також на інших видах транспорту – від метро до канатної дороги і фунікулеру
Якою б не виявилася нова влада у Грузії, важко уявити, щоб їй вдалося повернути країну до мороку суцільної корупції та неефективності держави. Позитивний імпульс, який надано грузинському суспільству роками роботи М. Саакашвілі, чи навряд вийде нівелювати. Як сказав відомий український політолог Віктор Небоженко, оглядаючи тбіліський палац юстиції, де легко, чемно і швидко здійснюються тисячі реєстраційних процедур для громадян та іноземців: “це випрямлює спину”.

Ця стаття на УП

Comments are closed.