Арктичний вітер

От не люблять промисловці захисників довкілля. Дуже не люблять. Повсюдно. Заважають екологи виробничим процесам, надто — тим, що пов’язані з розробкою надр. Видобувники намагаються боротися із зеленими. Коли не виходить — домовлятися. Надприбутки від експлуатації надр це дозволяють. Буває, що конкуренти використовують «зелених» активістів у боротьбі між собою, нацьковуючи їх на промислові об’єкти, перешкоджаючи тим їхній роботі. Проте, на загал діяльність екологів стримує руйнування природного середовища, спонукає людство до його максимального збереження в інтересах продовження існування нашого біологічного виду.

Відтак громадська думка у цивілізованих країнах переважно на боці «зелених». Цю обставину мусять враховувати політики, тому природоохоронне законодавство у світі набуває дедалі жорсткіших рис. З іншого боку, санкції за втручання у виробничі процеси з метою запобігання нищенню природи не є аж надто «драконівськими» — штрафи, умовні терміни ув’язнень, конфіскація засобів, використаних для протиправних дій. Головне ж правоохоронні державні інституції намагаються дотримуватися нейтралітету та об’єктивності у судових процесах щодо вирішення конфліктів екологів та промисловців.

Днями російське судочинство продемонструвало зворотний підхід до такого типу конфліктів. Ленінський районний суд Мурманська заарештував на два місяці членів багатонаціональної команди нідерландського судна «Arctic Sunrise», які намагалися прикріпити транспаранти з протестними написами щодо видобутку вуглеводнів у арктичному Печорському морі. Серед арештованих громадянин України, кок Руслан Якушев. Захисників довкілля звинувачено у піратстві. Зокрема, кока! Санкція відповідної статті Кримінального кодексу РФ — до 15 років позбавлення волі. Про абсурдність цього звинувачення екологів вже заявили правозахисники та громадські організації «зелених» у Європі та Росії. Дипломатичні протести надійшли від Нідерландів, України, Фінляндії та інших країн.

Таким чином Росія започаткувала ще одну лінію протистояння з країнами Заходу. Точніше, одразу дві — екологічну та правозахисну. На тлі багаторівневого конфлікту, який сьогодні розвивається у неї з ЄС та США, такий крок виглядає просто ірраціональним. Збільшуючи «площу непорозуміння» із Заходом, Росія не набуває інших геостратегічних союзників. Це створює загрозу для її повномасштабної цивілізаційної ізоляції. Відтак вона втрачає і залишки привабливості для ближчих сусідів.

Руслан Якушев є вже другим українським громадянином, якого резонансно звинувачено у порушенні російського законодавства. Ще влітку, рибалку Олександра Федоровича із селища Самсонове Донецької області захоплено російськими прикордонниками. Це сталося у не розмежованій між Росією та Україною акваторії Азовського моря. Внаслідок переслідування українського рибальського баркасу катером ФСБ Росії О. Федоровича було поранено, а троє його товаришів — громадян України — загинули. Прокуратурою у російському Єйську О. Федоровича звинувачено у браконьєрстві. Він перебуває під слідством і йому відмовляють у поверненні на Батьківщину, незважаючи на зусилля представників консульської служби України.

Зловісна подібність цих двох випадків — на Азові та у Арктиці — є свідченням готовності Росії до жорстких кроків у відстоюванні своїх інтересів та державної гідності, так як вона їх розуміє. Для України вони додатково актуалізують необхідність бути готовою до адекватних, краще асиметричних, відповідей по всій лінії напружених взаємин. З Росії, бо дме арктичний вітер.

Таран човна українських рибалок росіянами в Азовському морі

Російські спецслужби обстріляли корабель Грінпіс

Відео обстрілу із сайту Грінпіса

 

 

Comments are closed.